صفحه اصلی > اخبار و اطلاعیه ها 


  چاپ        ارسال به دوست

طرح بررسی غلظت برخی فلزات سنگین در محصولات آرایشی

اولین طرح در رابطه با "بررسی غلظت برخی فلزات  سنگین در محصولات آرایشی" ازمرکز تحقیقات سلامت مواد اولیه غذایی و آرایشی-بهداشتی در کمیته بودجه دانشگاه به تصویب رسید.

این طرح با همکاری معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی انجام خواهد شد. خانم دکتر صدیقه عابدینی از اعضای هیأت علمی دانشگاه و خانم خضری مدیر آزمایشگاه غذا و دارو از مجریان این طرح می باشند. مدت زمان اجرای این طرح 13 ماه میباشد.

 

بازار لوازم آرایشی ایران یکی ازبزرگترین بازارهای مصرف لوازم آرایشی خاور میانه و هفتمین بازار لوازم آرایشی دنیا می باشد وسایل آرایشی در صورتی که هرروزه مورد استفاده قرار گیرند و یادر مناطق نازک پوست صورت از قبیل لب ، جایی که جذب خیلی بالاست، می تواند به عنوان یک منبع  مهم حساسیت باشند. فلزات سنگین از قبیل سرب،جیوه،کادمیوم ، آرسنیک و نیکل  در انواع مختلفی از وسایل آرایشی تعیین شده است و به نظر می رسد که استفاده ازوسایل آرایشی یکی ازمنابع احتمالی تماس انسان با فلزات سنگین و  مهم ترین منابع آزاد سازی فلزات سنگین در داخل محیط و سیستم بیولوژیک  انسان باشند. مشخص شده  که میزان غلظت این فلزات می تواند سبب مرگ  شود و تماس طولانی مدت با سطوح پایین این فلزات نیز می تواند سبب ایجاد برخی سرطان ها شود. از آنجاییکه اکثریت افراد به هنگام خرید لوازم آرایشی کمتر به مواد سازنده ،انواع وکیفیت آن توجه و دقت دارند، خطر ایجاد عوارض ناشی از سرب بسیار جدی می باشد.از اینرو، مطالعه حاضر با هدف تعیین غلظت فلزات کادمیوم وسرب در محصولات آرایشی  شهر بندرعباس طراحی و اجرا خواهد شد.


١٢:١٩ - 1395/03/18    /    شماره : ٤٨٨٩    /    تعداد نمایش : ٧٧٣خروج